Ο συμπολίτης μας Αναστάσιος Παυλίδης Πρωταθλητής στο Σκακιστικό Πρωτάθλημα Ενόπλων Δυνάμεων & Σωμάτων Ασφαλείας 2022

Ο συμπολίτης μας από την Δημοτική Ενότητα Πολίχνης, Αναστάσιος Κ. Παυλίδης, Υπαστυνόμος Β΄ της Ελληνικής Αστυνομίας, κατέκτησε την 1η θέση στο Σκακιστικό Πρωτάθλημα Ενόπλων Δυνάμεων & Σωμάτων Ασφαλείας, που πραγματοποιήθηκε για έκτη χρονιά, με μεγάλη αγωνιστική και οργανωτική επιτυχία.

Οι αγώνες που διοργανώθηκαν το τριήμερο 14 με 16 Ιουνίου 2022, από το Ανώτατο Συμβούλιο Αθλητισμού των Ενόπλων Δυνάμεων (ΑΣΑΕΔ) και τη Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Αεροπορίας (ΣΜΥΑ), με τη συνεργασία της Ελληνικής Σκακιστικής Ομοσπονδίας (ΕΣΟ), φιλοξενήθηκαν στις εξαιρετικές εγκαταστάσεις της Λέσχης Δοκίμων της Σχολής Μονίμων Υπαξιωματικών Αεροπορίας (ΣΜΥΑ), στο Αεροδρόμιο Τατοΐου, στη Δεκέλεια Αττικής.

Στο Πρωτάθλημα πήραν μέρος 27 αθλητές και μία αθλήτρια, όλοι ισχυρότατοι σκακιστές, από το Στρατό Ξηράς, το Πολεμικό Ναυτικό, την Πολεμική Αεροπορία, την Ελληνική Αστυνομία, το Λιμενικό Σώμα – Ακτοφυλακή και το Πυροσβεστικό Σώμα.

Σε όλη τη διάρκεια του Πρωταθλήματος παίχτηκαν πολλές συναρπαστικές παρτίδες, αλλά κυριάρχησε η ευγενής άμιλλα και το απόλυτο «Ευ Αγωνίζεσθαι» μεταξύ των παικτών, ενώ οι συμμετέχοντες χάρηκαν την κάθε στιγμή της εξαιρετικής διοργάνωσης, που έχει γίνει θεσμός και επαναλαμβάνεται σε ετήσια βάση με τη φροντίδα του ΑΣΑΕΔ.

Το Πρωτάθλημα περιελάμβανε 9 γύρους, ενώ οι αγώνες έγιναν με κανονισμούς Γρήγορου Σκακιού, είχαν χρόνο σκέψης 20 λεπτά για κάθε παίκτη για όλη τη παρτίδα, με τη προσθήκη 10 δευτερολέπτων.

Πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Διεθνής Μαιτρ (IM), Υπαστυνόμος Β΄ Αναστάσιος Κ. Παυλίδης της Ελληνικής Αστυνομίας, αήττητος με 8 βαθμούς (7 νίκες και 2 ισοπαλίες) σε 9 αγώνες.

Τη 2η θέση κατέλαβε ο Ανθυπολοχαγός (Ο) Αλέξανδρος Παπασημακόπουλος του Στρατού Ξηράς, ενώ 3ος αναδείχθηκε ο Επισμηνίας (ΟΑΑΔ) Κωνσταντίνος Μουρούτης της Πολεμικής Αεροπορίας.

Στις θέσεις 4η, 5η και 6η ισοβάθμησαν με 6 βαθμούς επίσης ο Ανθυποπλοίαρχος Λ.Σ. Γεώργιος Σεφέρης του Λιμενικού Σώματος, ο Αρχιφύλακας Βασίλειος Τσιλουχάς της Ελληνικής Αστυνομίας και η Διεθνής Μαιτρ Γυναικών, Υπαρχιφύλακας Αικατερίνη Παυλίδου της Ελληνικής Αστυνομίας.

Στην 7η θέση ήταν ο Ανδρέας Νικοµάνης της Πολεµικής Αεροπορίας, µε 5,5 βαθµούς.

Στους τρεις πρώτους νικητές απονεµήθηκαν χρυσό, αργυρό και χάλκινο µετάλλιο, καθώς και τιµητικά διπλώµατα.

Η Εθνική Ομάδα Ενόπλων Δυνάμεων & Σωμάτων Ασφαλείας εκπροσωπώντας τα ελληνικά χρώματα σε λίγες μέρες θα διεκδικήσει άλλο ένα μετάλλιο στο Πρωτάθλημα του ΝΑΤΟ που θα διεξαχθεί στην Εσθονία από τις 25 Ιουνίου έως 2 Ιουλίου 2022.