Την 53η επέτειο της επανακομιδής από τη Βενετία της Τιμίας Κάρας του Αποστόλου Τίτου, του πρώτου Επισκόπου Κρήτης, γιορτάζει το Ηράκλειο, ο Ιερός Ναός του Αγίου Τίτου.
Κλήρος, Αρχές, και λαός συμμετείχε στην Θεία Λειτουργία και στην Λιτανεία, ενώ παράλληλα στον Άγιο Τίτο συνεορτάζεται η επανακομιδή στην Κρήτη από την Βενετία των λειψάνων του Αγ Κοσμά του ερημίτη. Μόναζε στα νότια παράλια-στον Κουδουμά, όπου εκοιμήθη το 658. Είναι ο πρώτος καταγεγραμμένος ασκητής της Κρήτης και τα λείψανα του -όπως έγινε γνωστό- μετά από πολλούς αιώνες, θα επιστρέψουν στον τόπο που έζησε στην Μονή Κουδουμά.
![](https://www.aftodioikisionline.gr/wp-content/uploads/2019/05/2-2.jpg)
Προσκύνημα στον Αγ Τίτο έγινε από τον Περιφερειάρχη Κρήτης Σταύρο Αρναουτάκη, όπου τελέστηκε Αρχιερατικός εσπερινός ιερουργούντος του Αρχιεπισκόπου Κρήτης Ειρηναίου και την συμμετοχή των Μητροπολιτών Λάμπης-Συβρίτου-Σφακίων κκ Ειρηναίου και του Ιεραπύτνης και Σητείας κκ Κυρίλλου. Στο τέλος του εσπερινού ακολούθησε η απονομή στον πρωτοψάλτης του Ναού του Αγ Τίτου, Ανδρέας Γιακουμάκη το οφφίκιο του Άρχοντα -Μαΐστορα της Αγίας του Χριστού μεγάλης εκκλησίας. Ο Περιφερειάρχης Σταύρος Αρναουτάκης συνεχάρη τον τιμώμενο Ιεροψάλτη ανταλλάσσοντας παράλληλα ευχές με τα παριστάμενα μέλη της Ιεράς Συνόδου, τον κλήρο και τους πιστούς.
![](https://www.aftodioikisionline.gr/wp-content/uploads/2019/05/4.jpeg)